Başkanın Mesajı

Danışmak, İstişare Etmek, Birlikte Başarmak

12 Şubat 2016 Saat: 10:09

 

Kıymetli Hemşehrilerim,

Hizmetinize başladığımız Nisan/2014 tarihinden bu yana, sizlerin ve Yaradanın rızasını kazanmak için ekibimle birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Çünkü sizlere söz verdik ‘5 Yıl sonra farklı bir Dursunbey’ olacak dedik. Seçimler öncesinde yayınladığımız beyannamemiz diğer aday arkadaşların beyannamelerinden çok daha kapsamlıydı. Ana başlıklar halinde Altyapı projelerimiz, Çevre ve peyzaj projelerimiz, Sosyal ve Kültürel projelerimiz ve İstihdam yani işsizlik ile ilgili projelerimiz olmak üzere 4 ana kalem altında, 50 madde olarak projelerimizi sizlerle paylaştık ve altına da imzamızı attık. Zaman zaman o beyannameye baktığımızda birçok işin halledildiğini, bazıları ile ilgilide ön çalışmaların yapıldığını görüyor ve sözlerimizi yerine getirmekten mutluluk duyuyoruz.

Bu gazetenin amacı da, yaptığımız işleri sizlere duyurmak, yapamadığımız ve göremediğimiz işler olursa bunları da sizlerin ağzından duymaktır. Bunun bizim için çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Her zaman slogonumuz şu oldu: ‘DANIŞMAK-İSTİŞARE ETMEK-BİRLİKTE BAŞARMAK’… O zaman yapılan işler daha verimli ve daha güzel olur. Çünkü hizmet yaptığımız ve yapacağımız Caddelerimizde, mahallelerimizde, sokaklarımızda, Kırsal bölgelerimizde sizler yaşıyorsunuz. Bizler belki haftada veya ayda bir geçtiğimiz o caddede siz günün belki yarısını geçiriyorsunuz. O sebepten orada bir karar vereceksek kesinlikle sizin fikriniz bizim için çok önemlidir.

Değerli Dostlarım,

Şirin İlçemiz Dursunbey, dışarıdan gelen misafir ve yabancıların tabiri caizse kıskanarak baktığı, temiz havası ve suyu olan, sakin huzurlu bir ilçe. Bunun kıymetini biliyoruz ve daha da bu kıymeti arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. 

Bir karar verirken belki acemi belki de tecrübeli ve usta bir terzi misali 40 defa ölçüp, 1 defa kesmeye gayret ediyoruz. Çünkü biz idarecilerin düşünmeden vereceği ve sonu kötü olan her karar, İlçemizin insanımızın geleceği hatta Ülkemizin geleceğinde kara noktalar oluşturabilir. Bu olumsuzluklar çoğalınca da geri dönüşü imkânsız ve telafisi güç ortamlar doğurabilir. 

Her zaman söylediğim gibi şu anda zamanımızın ve enerjimizin %40’ını geçmiş hataların telafisi için harcıyoruz. Bu hataların telafisinde de başarı oranımız maalesef ki %100 değil. Şu anda altyapı çalışmalarında  sizleri üzüyorsak, altyapıyı yaptıktan sonrada üst yapıları tekrar değiştireceksek, bu durum geçmişte alınan kararların bir sonucudur. Bunun sonucunda zaman ve kamu kaynakları maalesef heba oluyor. Hep konuştuğumuz bir muhabbet vardır ya; Bir caddeyi Belediye kazar, üstünü döşer, 6 ay sonra PTT kazar, bir yıl sonra TEDAŞ kazar, gibi başka bir devlet kurumu kazar… Neden bunlar birlikte kazıp, yapmazlar diye konuşurduk. İşte bunlara artık tahammülümüz yok. Onun için tüm kuruluşlar hatta bunların içinde özel sektör olan TEDAŞ dâhil hepsini bir araya getirerek bu çalışmaları yapıyoruz.

Yaklaşık 7 kilometrelik yağmur suyu, kanalizasyon, içme suyu hatları yeniden tesis edilecek, BASKİ ile yapılan ortak çalışmayla da Suçıktı’da ki su basan pompalar Taşköprü bölgesindeki tesise toplanarak İlçe merkezimizin 50.000 Nüfusa kadar idare edecek şekilde yapılacak. Yani başta da belirttiğim gibi artık, çok kıymetli olan kamu kaynaklarını heba etmeyeceğiz. Artık Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, BASKİ, TEDAŞ, DSİ, Karayolları ve tüm birimlerle çalışmalarımızı birlikte yardımlaşarak yapıyoruz.  Şu anda Karayolları bizim, biz karayollarının en büyük destekçisiyiz. İcracı her kuruluş ‘O Senin vazifen’ sen yap diye kimseye işini hatırlatmıyor. O iş ilçemize yapılacaksa, faydası olan ne iş olursa olsun Belediye olarak her türlü fedakârlığı yapıyoruz. Daha güzel ve yaşanabilir bir Dursunbey’i tesis ederken gösterdiğiniz sabır ve özveri için siz değerli hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyorum. 

Tabi altyapı, üstyapı, çevre temizliği gibi çalışmalarımız Belediyemizin asli görevleri. Bunun yanında özellikle çok göç vermemiz dolayısıyla Anne-Baba ve evlatlar arasına mesafeler girmesi, genç nüfusun göçü sebebiyle yaş ortalamasının yüksekliği bizim özellikle 2 önemli konuda çalışmamızı yoğunlaştırdı. Birincisi bu göçü nasıl önleriz, evlatlarımızı geri nasıl döndürürüz. Bu arada da geride kalan yaşlı ve bakıma muhtaç olanlara insanca yaşam koşullarını nasıl sağlarız.

Seçildiğimiz günden itibaren Sosyal projelerimize hemen başladık. Sevgi evi şu anda 20 büyüğümüzün misafir edildiği, zaman zaman hasret duydukları mahallelerine (Köylerine) götürülüp tekrar getirildiği güzel bir yuva ve yaşam alanı oldu. Misafir edemediğimiz büyüklerimizin de ev temizliği, sıcak yemek ve kişisel bakımlarını evlerinde yapıyoruz. Sevgi evimiz Türkiye’de ilk ve tek güzel örnektir. Ekonomik açıdan hiçbir geliri olmayan insanlarımızı misafir ediyoruz ve hiçbir maddi katkı almıyoruz. Onların hayır dualarıyla tabiri caizse ayağımıza taş değmeden yolumuzdaki engeller birer birer kalkıyor ve işlerimiz hep yolunda devam ediyor. O büyüklerimiz iyi ki var ve Cenab-ı hakka şükürler olsun ki onlara hizmet etmeyi bizlere nasip etti.

İnşallah yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezimizi de devreye sokarak daha geniş kitleler ve Dursunbey dışından da bu şekilde yardıma muhtaç insanlara ulaşarak onlarında hayır dualarını alacağız. 

Sevgili gençler kıymetli arkadaşlarım, 

Sizler geleceğimizin teminatı, yarının büyüklerisiniz. İlçemizin yaşlı nüfus ve çok göç veren bir ilçe olması sebebiyle, bunu önlemek amacıyla üzerinde çalıştığımız ve inşallah ilk önemli aşamasını geçtiğimiz Organize Sanayi Bölgesinde, gösterdiğimiz alan yer seçiminde Bakanlık onayını aldı. Bundan sonraki süreçleri de aynı kararlılıkla devam ettireceğiz ve yakın gelecekte fabrikaların bacaları tütmeye başladığında siz hemşehrilerimizle hep birlikte ‘Dursunbey Organize Sanayisi’ ile gurur duyacağız. 

İlk satırdan şu ana kadar sizlerle sohbetimizde aslında dikkat çeken ve en önemli ayrıntılardan biride ‘Uyum’. Bizim Büyükşehir, BASKİ, TEDAŞ, Karayolları, Bakanlıklar ile yaptığımız projelerin kabulleri, Yardımlaşma- Koordinasyon hepsinin altında yatan gerçek ‘Uyum’. Bu heyecanımızın, güzel uyumun devamını dileyerek sizleri en kalbi duygularımla  selamlıyor, yeni projelerle yine görüşmek üzere sizlere sağlık ve afiyetler diliyorum.

 

Yorum Yapmak için Tıklayınız.