Faaliyetlerimiz

Yanan Ormanlık Alana 660 Bin Fidan Dikilecek

Dursunbey Osmaniye bölgesinde geçtiğimiz Nisan ayında çıkan ve 215 hektar alanı kül eden yangın sonrası Dursunbey Orman İşletme Müdürlüğü bu alanda rehabilitasyon çalışması başlattı.

10 Kasım 2016 Saat: 13:54

Geçtiğimiz Nisan ayında Dursunbey Osmaniye mahallesi ile Gökçepınar mahalleri arasında etkili olan ve yaklaşık olarak 215 hektarı kül eden yangın sonrası Dursunbey Orman İşletme Müdürlüğü harekete geçti. Yangının etkili olduğu alanda geçtiğimiz aylarda çalışma başlatan Dursunbey Orman İşletme müdürlüğü, bölgedeki zarar gören ağaçları ve topraktaki köklerini temizledi. Adeta orman denizi olan bu bölgede rehabilite çalışması başlatılması talimatını veren Dursunbey Orman İşletme Müdürü Ahmet Özdemir ve Candere şefi Selçuk Yılmaztürk bu bölgede incelemelerde bulundu.

Yanının meydana geldiği bölgedeki toprağın verimliliği için ekiplerin yoğun bir şekilde çalışma gerçekleştirdiğini ifade eden Dursunbey Orman İşletme Müdürü Ahmet Özdemir konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bilindiği üzere Nisan ayında Candere Orman İşletme şefliğimiz ile Yayla Orman işletme şefliğimiz arasında büyük çapta bir yangın meydana gelmişti. Gündüz saatlerinde başlayan bu yangın rüzgârında etkisi ile kısa sürede geniş bir alana yayılmıştı. Olayın hemen ardından Dursunbey Orman İşletmemiz, Alaçam Orman İşletmemiz, Bölgeye bağlı ekiplerimiz, Balıkesir Büyükşehir ve Dursunbey Belediyemize bağlı arazöz ve ekipler bu bölgeye sevk edildi ve bu ekiplerimiz yangının daha geniş alanlara yayılmaması için yoğun çaba harcadı. Bu yangın 215 hektarlık bir alanda etkili oldu ve yangın bu ekiplerimizce kontrol altına alındı. Bu üzücü olayın ardından Dursunbey Orman İşletmesi olarak bu geniş alanda çalışma başlattık. Ekiplerimiz yangından zarar gören ağaçları ve topraktaki köklerini tek tek bu bölgeden temizledi. Şimdi ise bu bölgede yaşayan köylülerimizden de destek alarak 660 bin civarında Karaçam fidanını toprakla buluşturacağız. Bazı kesimlerde ise tohumlama sistemi kullanarak inşallah bu bölgeyi rehabilite edeceğiz” dedi.

 

Yorum Yapmak için Tıklayınız.