Haberler

Balıkesir Valisi Yazıcı Dursunbey'de Halk Şirketinin Fabrikasını Ziyaret Etti

Dursunbey'de 91 kişinin bir araya gelerek kurduğu Halk Şirketini ziyaret eden Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, şirkettin faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

15 Eylül 2017 Saat: 13:05


Vali Ersin Yazıcı beraberinde Dursunbey Kaymakamı Nurettin Yücel, Dursunbey Belediye Başkanı Ramazan Bahçavan ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Balıkesir İl Koordinatörü Mehmet Zahid Döğdü ile birlikte TKDK'nın destekleriyle Dursunbey ilçesinde faaliyet gösteren 'Dursunbey Ahşap Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketini' yerinde inceledi.


ZANAATKÂRLIK VE YEREL ÜRÜN İŞLETMELERİ


İncelemeler sırasında açıklamalarda bulunan TKDK Balıkesir İl Koordinatörü M. Zahid Döğdü, kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı kapsamında hibe desteği verilen bir işletmenin üretime devam ettiğini ifade ederk, "Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Balıkesir İl Koordinatörlüğüne IPARD I 13. Çağrı ilanı döneminde "Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi" başlığı kapsamında Şubat 2015 yılında başvuran şirket ile proje kontrolleri sonucu Haziran 2015 tarihinde sözleşme imzalanmıştır. Projede sunulan uygun harcama tutarı 400 bin TL'dir. Kurumun projeye desteği %50 oranında hibe şeklinde olup işletmenin gerçekleştirilmesi sonucunda işletmeye 200 bin TL'lik hibe ödemesi 2016 tarihinde yapılmıştır. 2016 yılından itibaren faaliyette olan işletme birbirine inanmış 87 hemşehri tarafından kurulmuştur. Konuşan Ağaçlar adlı proje yatırımında ahşap oyuncak, park bahçe mobilyaları ve çeşitli ahşap ürünler üretilmektedir." dedi.

TKDK DESTEKLERİ ÇOK ÖNEMLİ


Vali Ersin Yazıcı da, kırsal bölgelerin yatırım konusundaki dezavantajlı konumdan çıkması için Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) desteklerinin önemli olduğunu söyledi.

DEVLETİMİZİN TEŞVİKLERİ DEVAM EDİYOR


IPARD hibelerinin işletmelere katkı sağladığını söyleyen Vali Yazıcı, "Bugün burada ziyaret ettiğimiz Balıkesir ilindeki IPARD destekli projeler de IPARD Programı'nın el sanatları sektörümüze yaptığı olumlu katkının en güzel örneklerini oluşturmaktadır. İlimizde her geçen gün bu tür işletmeler yaygınlaşıyor. Devletimizin teşvikleri devam ediyor ve girişimci kardeşlerimize elimizden geldiği kadar destek olmaya devam ediyoruz. Balıkesir'in daha da gelişmesi için böyle yatırımlara büyük ihtiyacı var. Güzel tesisler düşünülmüş ve uygulamaya geçilmiş. Bu yatırımların devamı olan sanayi tesisleri ile kalıcı işletmeler olacaktır. Ayrıca hem üretime yönelik olması hem de yeni istihdam alanları açması açısından çok önemli yatırımlar. Bu tesisin Dursunbey'e, Balıkesir'e bir değer katacağına inanıyorum." dedi.
Vali Yazıcı, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından verilen hibe destekleri ile üreticilerin son derece modern işletmelere kavuştuğunu söyledi.

DEVLETİMİZ GÜZEL İMKÂNLAR SAĞLIYOR


Devletimizin çok önemli destekler verdiğini ifade eden Vali Yazıcı, " Gerek tarımda, gerek turizmde gerekse diğer yatırımlarda devletimiz her zaman işletme sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın yanında yer alıyor. Ülkemiz son yıllarda bu konularda ciddi mesafeler katetti. Balıkesir olarak bizler de sektörün gelişmesi ve desteklerden hak ettiğimizi alabilmek için üzerimize düşeni yapmak durumundayız. Devletimiz, kendi işini kurana, kendi işini yapana çok güzel imkânlar sağlıyor. TKDK tarafından üreticilere verilen hibe desteği ile üreticiler artık teknolojinin en yeni imkânlarıyla donatılmış tesislerde üretim yapıyor. Bunlar son derece güzel gelişmeler.  " dedi.

Yorum Yapmak için Tıklayınız.