Başkanımızdan Mesaj

Belediye Başkanımız Ramazan Bahçavan'ın kaleme aldığı yazı dizilerini buradan takip edebilirsiniz.

  

Çok değerli hemşerilerim,

2015 yılının son sayısında yine sizlerle beraberiz 1 yıl 12 ay 365 gün 8760saat süren koskoca bir zamanı, sizlerle birlikte her dakikasını ilçemize hizmet yolunda, dolu dolu geçirdik.

Geriye dönüp baktığımızda, güzel işler yapıldığını, yalnız hala birçok eksiğimizin olduğunu gördük.Bu eksiklikler bizleri daha da hırslandırdı.İnşaallah 2016-2017-2018 yıllarında planlanan işleride hayata geçirdiğimizde,altyapı-üstyapı- çevre düzenlenmeleriyle yaşanılır ve özlem dolu bir DURSUNBEY göreceğiz.

                Bu çalışmalarda bizzat gözlemci ve müdahil olarak hep sizlerin arasındaydık, sizlerle fikir alışverişi yaptık. Sorulan soruya samimiyetle cevap vermeye çalıştık. Hiç gizli işimiz olmadı. Taleplerinizi imkân varsa ve olabiliyorsa hemen oldurmaya gayret ettik. Eminbey caddesi-Panayır Caddesi eskisi gibi gidiş- geliş olsun, ticaretimiz eskisi gibi değil ‘ dediniz, olur dedik. Çünkü olması gereken de öyleydi. Kışın mağduriyet yaşanmasın diye Eminbey caddesini geçicide olsa asfaltladık. Devlet caddesinin de inşallah. Sizlere sürprizimiz olacak. Özellikle Devlet caddesindeki esnaf ve vatandaşlarımız çok üzüldüler, mağdur oldular. Onların çilesi de çok yakında inşallah bitecek.              

                Değerli Dostlar

                Şuanda yapılan yer altı elektrik çalışmalarında, bazı esnaflarımızdan (Onlar mutlaka haklıdır.) tepkiler aldık. Özellikle ‘bağlantı kutuları neden benim işyerimiz önüne konuluyor, başka yer mi yoktu ‘ diye. Evet bizde isterdik ki hiçbir esnaf arkadaşımın işyerinin önünde olmasın. Ama özellikle bu caddelerde işyerlerinin cephelerinin dar olması ve projede olmazsa olmaz bu kutuların mutlaka birinin dükkânının önüne konulması gerekliydi. Her güzel işin mutlaka ufak tefek de olsa menfi tarafı oluyor. Ama o kalın ve devasa direklerin her zaman tehlike arzeden açıktan geçen kabloların ortadan kalkması, işin güzelliğini zamanla bizlere gösterecektir. Her açıdan işyeri, ekmek parası kazanmak ve insanlar hizmet etmek maksadıyla açılır.Kaldırım kenarına denk gelecek şekilde planlanan panolar,yayalarımızın geçişine mani olmayacak şekilde konuluyor.Esnaf arkadaşlarım da vitrin çıkıntılarına ve dışarı koydukları satılacak malzemelerinde aşırıya kaçmazlarsa inşallah hiçbir sorun olmayacaktır.

                Bizler ekibimizle birlikte sizleri çok seviyoruz, ilçemize zevkle ve heyecanla hizmet ediyoruz. Büyük şehirde her yerde aynı hizmet olsun, kırsal mahalle yani köylerimizde yaşayan insanlarımızda aynı hizmetten yararlansın istiyoruz. Bu anlamda gelirlerimizi eskiye göre daha da arttırmak için Bakanlık proje desteklerinin yanında, belediyemizin bünyesinde bulunan şirketin faaliyet alanını genişleterek, yılbaşından itibaren çok daha fazla gelir elde edecek işleri de yapacağız.Sürekli zarar eden bir şirketi,kar eden,ettiği karları da sizlere hizmette kullanacak duruma getireceğiz.

 

                Bu duygu ve düşüncelerle sizleri bir kere daha selamlıyor, Allah ‘ a emanet ediyorum.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Çok Kıymetli Kardeşlerim;

Gazetemizin İkinci sayısında yine sizlerle birlikteyiz. İlk sayımızdan sonra güzel tepkiler aldık. Yapılan ve yapılacak olan her türlü işte sizlerle danışmanın istişare etmenin önemini bir kez daha anladık. Çünkü sizin de en az bizim kadar güzel ilçemizi sevdiğinizi ve İlçemizi güzel yarınlara, geleceğe taşımada bizler kadar gayretli olduğunuzu biliyoruz. Özellikle altyapı çalışmalarında zaman zaman sıkıntıya düştüğünüzü, bir an önce bitmesini istediğinizi biliyoruz. Bizlerde sizden ayrı düşünmüyoruz. Fakat şahit olduğunuz gibi Dursunbey’de yer alt bilinmeyen bir muamma!. Öngörülen 20-30 hatta 60 yıllık altyapı boruları karşımıza çıkıyor. Bazen çarşı merkezinde çıkan bir su borusunun, kenar mahallenin bir sokağına bağlantısı çıkıyor. Diyorlar ki; ‘O mahallenin su borusu yakın bir tarihte yenilenmişti’. Fakat o tarihte yapılan çalışmalarda yenilenen o sokağın alt yapısı maalesef unutulmuş. Bundan sonra tüm yapılan yeraltı çalışmaları çizimleri ve yeraltı haritası elimizde mevcut olacak. Bundan 50 yıl sonra bile yeraltı çalışmalarında bu haritalarla daha sıhhatli bir şekilde çalışmalar yapılacak.
Tabi bu arada özellikle İlçemizin ana girişi Kamyon garajına doğru sert bir zeminle karşılaşılması, işlerimizin zamanında bitirilmesini engelliyor. Ama söz verdiğimiz gibi İnşallah kış gelmeden Altyapı, Üstyapı işlerimizi toparlayacağız. Özellikle sizlerin sabrı ve hoşgörüsü için teşekkür ediyorum. İlçemizde bugüne kadar sizler için yapmış olduğumuz her türlü çalışmada, özellikle Cadde, Sokak istimlaklarında sizlerin göstermiş olduğu güven ve fedakarlıktan ötürü de tüm halkımıza şükranlarımızı sunuyorum.
Değerli Dursunbeyliler;
Sizlere en başta söz verdiğimiz gibi yoğun bir şekilde ekibimiz ile birlikte çalışıyoruz. Ekip çalışmasının çok önemli olduğunu bir kez daha anladık. Meclis Üyelerimiz, Başkan Yardımcılarımız, Daire müdürlerimiz, mühendis, teknikerler ve işçilerimize kadar hepimiz uyumlu bir çalışma içerisindeyiz. Bunların karşılığı da bize göre Cenabı Hakkın ve sizlerin rızası olmalı.
Zaman Zaman intikam duygusuyla hareket eden, şahsi ihtirasları memleket sevdasının önüne geçen Sözde Basıncı, Sanal Alemci, Zamanında elinde yetki varken Çalışmamış, gördüğü eğrileri düzeltmemiş aksine o eğrilerde hareket etmiş, İlçemizi düşünmeyen onunda ötesinde Dursunbeyli bile olmayan bazı şahısların yazı ve çizilerine sizlerin itibar etmediğini biliyorum. Onlara cevabım Kervanın yürüdüğüdür. Bir kimsenin işine son verdiysem ya büyük bir hata yapmıştır yada yüz kızartıcı bir suç işlemiştir. Sebebini bildikleri halde bilmiyor gibi davranmaları da manidardır. Bilerek hiçbir yanlışa imza atmadım, Cenabı Hak’ta bundan bizleri korusun.
Bu düşüncelerim ile sizleri en kalbi duygularım ile selamlıyor, Gelecek sayımızda yeni projeler ve yeni çalışmalarla sizlerle buluşmayı temenni ediyorum.

                                                                           Ramazan BAHÇAVAN

                                                                             Dursunbey Belediye Başkanı

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kıymetli Hemşehrilerim,

Hizmetinize başladığımız Nisan/2014 tarihinden bu yana, sizlerin ve Yaradanın rızasını kazanmak için ekibimle birlikte yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Çünkü sizlere söz verdik ‘5 Yıl sonra farklı bir Dursunbey’ olacak dedik. Seçimler öncesinde yayınladığımız beyannamemiz diğer aday arkadaşların beyannamelerinden çok daha kapsamlıydı. Ana başlıklar halinde Altyapı projelerimiz, Çevre ve peyzaj projelerimiz, Sosyal ve Kültürel projelerimiz ve İstihdam yani işsizlik ile ilgili projelerimiz olmak üzere 4 ana kalem altında, 50 madde olarak projelerimizi sizlerle paylaştık ve altına da imzamızı attık. Zaman zaman o beyannameye baktığımızda birçok işin halledildiğini, bazıları ile ilgilide ön çalışmaların yapıldığını görüyor ve sözlerimizi yerine getirmekten mutluluk duyuyoruz.

Bu gazetenin amacı da, yaptığımız işleri sizlere duyurmak, yapamadığımız ve göremediğimiz işler olursa bunları da sizlerin ağzından duymaktır. Bunun bizim için çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Her zaman slogonumuz şu oldu: ‘DANIŞMAK-İSTİŞARE ETMEK-BİRLİKTE BAŞARMAK’… O zaman yapılan işler daha verimli ve daha güzel olur. Çünkü hizmet yaptığımız ve yapacağımız Caddelerimizde, mahallelerimizde, sokaklarımızda, Kırsal bölgelerimizde sizler yaşıyorsunuz. Bizler belki haftada veya ayda bir geçtiğimiz o caddede siz günün belki yarısını geçiriyorsunuz. O sebepten orada bir karar vereceksek kesinlikle sizin fikriniz bizim için çok önemlidir.

Değerli Dostlarım,

Şirin İlçemiz Dursunbey, dışarıdan gelen misafir ve yabancıların tabiri caizse kıskanarak baktığı, temiz havası ve suyu olan, sakin huzurlu bir ilçe. Bunun kıymetini biliyoruz ve daha da bu kıymeti arttırmak için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. 

Bir karar verirken belki acemi belki de tecrübeli ve usta bir terzi misali 40 defa ölçüp, 1 defa kesmeye gayret ediyoruz. Çünkü biz idarecilerin düşünmeden vereceği ve sonu kötü olan her karar, İlçemizin insanımızın geleceği hatta Ülkemizin geleceğinde kara noktalar oluşturabilir. Bu olumsuzluklar çoğalınca da geri dönüşü imkânsız ve telafisi güç ortamlar doğurabilir. 

Her zaman söylediğim gibi şu anda zamanımızın ve enerjimizin %40’ını geçmiş hataların telafisi için harcıyoruz. Bu hataların telafisinde de başarı oranımız maalesef ki %100 değil. Şu anda altyapı çalışmalarında  sizleri üzüyorsak, altyapıyı yaptıktan sonrada üst yapıları tekrar değiştireceksek, bu durum geçmişte alınan kararların bir sonucudur. Bunun sonucunda zaman ve kamu kaynakları maalesef heba oluyor. Hep konuştuğumuz bir muhabbet vardır ya; Bir caddeyi Belediye kazar, üstünü döşer, 6 ay sonra PTT kazar, bir yıl sonra TEDAŞ kazar, gibi başka bir devlet kurumu kazar… Neden bunlar birlikte kazıp, yapmazlar diye konuşurduk. İşte bunlara artık tahammülümüz yok. Onun için tüm kuruluşlar hatta bunların içinde özel sektör olan TEDAŞ dâhil hepsini bir araya getirerek bu çalışmaları yapıyoruz.

Yaklaşık 7 kilometrelik yağmur suyu, kanalizasyon, içme suyu hatları yeniden tesis edilecek, BASKİ ile yapılan ortak çalışmayla da Suçıktı’da ki su basan pompalar Taşköprü bölgesindeki tesise toplanarak İlçe merkezimizin 50.000 Nüfusa kadar idare edecek şekilde yapılacak. Yani başta da belirttiğim gibi artık, çok kıymetli olan kamu kaynaklarını heba etmeyeceğiz. Artık Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, BASKİ, TEDAŞ, DSİ, Karayolları ve tüm birimlerle çalışmalarımızı birlikte yardımlaşarak yapıyoruz.  Şu anda Karayolları bizim, biz karayollarının en büyük destekçisiyiz. İcracı her kuruluş ‘O Senin vazifen’ sen yap diye kimseye işini hatırlatmıyor. O iş ilçemize yapılacaksa, faydası olan ne iş olursa olsun Belediye olarak her türlü fedakârlığı yapıyoruz. Daha güzel ve yaşanabilir bir Dursunbey’i tesis ederken gösterdiğiniz sabır ve özveri için siz değerli hemşehrilerime teşekkürlerimi sunuyorum. 

Tabi altyapı, üstyapı, çevre temizliği gibi çalışmalarımız Belediyemizin asli görevleri. Bunun yanında özellikle çok göç vermemiz dolayısıyla Anne-Baba ve evlatlar arasına mesafeler girmesi, genç nüfusun göçü sebebiyle yaş ortalamasının yüksekliği bizim özellikle 2 önemli konuda çalışmamızı yoğunlaştırdı. Birincisi bu göçü nasıl önleriz, evlatlarımızı geri nasıl döndürürüz. Bu arada da geride kalan yaşlı ve bakıma muhtaç olanlara insanca yaşam koşullarını nasıl sağlarız.

Seçildiğimiz günden itibaren Sosyal projelerimize hemen başladık. Sevgi evi şu anda 20 büyüğümüzün misafir edildiği, zaman zaman hasret duydukları mahallelerine (Köylerine) götürülüp tekrar getirildiği güzel bir yuva ve yaşam alanı oldu. Misafir edemediğimiz büyüklerimizin de ev temizliği, sıcak yemek ve kişisel bakımlarını evlerinde yapıyoruz. Sevgi evimiz Türkiye’de ilk ve tek güzel örnektir. Ekonomik açıdan hiçbir geliri olmayan insanlarımızı misafir ediyoruz ve hiçbir maddi katkı almıyoruz. Onların hayır dualarıyla tabiri caizse ayağımıza taş değmeden yolumuzdaki engeller birer birer kalkıyor ve işlerimiz hep yolunda devam ediyor. O büyüklerimiz iyi ki var ve Cenab-ı hakka şükürler olsun ki onlara hizmet etmeyi bizlere nasip etti.

İnşallah yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezimizi de devreye sokarak daha geniş kitleler ve Dursunbey dışından da bu şekilde yardıma muhtaç insanlara ulaşarak onlarında hayır dualarını alacağız. 

Sevgili gençler kıymetli arkadaşlarım, 

Sizler geleceğimizin teminatı, yarının büyüklerisiniz. İlçemizin yaşlı nüfus ve çok göç veren bir ilçe olması sebebiyle, bunu önlemek amacıyla üzerinde çalıştığımız ve inşallah ilk önemli aşamasını geçtiğimiz Organize Sanayi Bölgesinde, gösterdiğimiz alan yer seçiminde Bakanlık onayını aldı. Bundan sonraki süreçleri de aynı kararlılıkla devam ettireceğiz ve yakın gelecekte fabrikaların bacaları tütmeye başladığında siz hemşehrilerimizle hep birlikte ‘Dursunbey Organize Sanayisi’ ile gurur duyacağız. 

İlk satırdan şu ana kadar sizlerle sohbetimizde aslında dikkat çeken ve en önemli ayrıntılardan biride ‘Uyum’. Bizim Büyükşehir, BASKİ, TEDAŞ, Karayolları, Bakanlıklar ile yaptığımız projelerin kabulleri, Yardımlaşma- Koordinasyon hepsinin altında yatan gerçek ‘Uyum’. Bu heyecanımızın, güzel uyumun devamını dileyerek sizleri en kalbi duygularımla  selamlıyor, yeni projelerle yine görüşmek üzere sizlere sağlık ve afiyetler diliyorum.

                                                                           Ramazan BAHÇAVAN

                                                                             Dursunbey Belediye Başkanı

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Sevgili Hemşehrilerim; Göreve başladığım günden bu yana geçen sürede, Belediyemizin kurumsal altyapısını tamamlayıp, önümüzdeki süre ile ilgili olarak orta ve uzun vadede, kentlilik bilinci gelişmiş, hemşehrilik ruhu işlenmiş, modern ve çağdaş bir kent olmayı yakalayabilmek için planlamalar yapmaktayız.  Görev bilincim gereği, çalışmalarımı belli plan ve programlar çerçevesinde yürüttüğümü bilmenizi isterim. Bu çerçevede altyapı projelerine başlanmış ve özellikle de sel suları ile ilgili projelerin uygulama safhasına gelinmiştir. İlçemizin gözbebeği Suçıktı, Saz mesire alanı ve çınarlı pınar bölgelerinde peyzaj projesi çalışmalarına da devam edilmektedir. Benim için plan, sistem ve proje olmazsa olmazlardandır. Bu noktadan hareketle, halkımıza söz verdiğimiz gibi,  herkese eşit mesafede durarak, Sosyal belediyecilik ilkelerine harfiyen uyacağımızı belirtmek isterim. Sosyal belediyeciliğin içinde önemli bir yer tutan yardım ve yardımlaşmayı, değişik gelir gruplarının bir arada yaşadığı güzel ilçemde, muhtaç ve ihtiyaç sahiplerine gıda, giyim, yakacak, ihtiyaç fazlası ev eşyaları ve temizlik maddelerinin görsel kavramdan uzak, sistemli ve disiplinli bir şekilde ulaştırılmasında hem yardımı alacak, hem de yardımı yapacakların katılımcılığını sağlamayı amaçlamaktayım.

Dursunbey Belediyesi olarak, Sosyal Marketin işlevlerini geliştirip, ihtiyar, kimsesiz ve hastaların bakımı için Sevgi evini kurmuş bulunmaktayız. Böylece Sosyal belediyeciliğin bir parçasını temsil eden yardım ve yardımlaşmayı da, bu sistem içinde çözmeyi planlamaktayım.  Bu projeye, yardım ve desteklerinizle beraber, katılımcılığınızı bekliyorum. Bununla birlikte, işsizliğin çözümü için yeni projeler hazırlayıp uygulanması ve yeni oluşumlarla ilgili çalışmalarımız devam etmektedir.  Bu kapsamda ahşap sektörünün ilçemize çeşitlilik yönünden de gelişmesi için Ahşap oyuncakları proje uygulamasına başlanılmıştır. Dursunbey’imize hayırlı olması dileğiyle, tüm hemşehrilerime ve kardeşlerime sevgilerimi sunuyorum.

                                                                              Ramazan BAHÇAVAN

                                                                               Dursunbey Belediye Başkanı

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Değerli Hemşerilerim, Kıymetli Dostlar; 

30 Mart 2014 tarihinde yapılan Yerel idareler seçimlerini ilçemize yakışır şekilde, tam bir demokrasi şöleni havasında nihayete erdirdik. Bu süreçte Allah’ımıza binlerce şükür olsun, hiçbir vatandaşımızın burnu kanamadı. Dursunbeyli kardeşlerim seçim öncesi ve seçim sonrasında hangi partiye hangi görüşe mensup olursa olsun bir kez daha kardeşliğini ve hoşgörülülüğünü ortaya koydu. Tüm vatandaşlarıma bu kadirşinaslığından dolayı teşekkür ediyorum. Bu süreçte görev alan başta Sayın Kaymakamımıza, Emniyet mensuplarımıza, Jandarmamıza, Seçim kurulu Yetkililerine, Sandık görevlileri ve müşahitlik görevi yapan kardeşlerimize ayrıca teşekkürü bir borç bilirim.

Seçim sonucunda Rabbimin takdiri ve sizlerin desteğiyle, sizlere hizmet etmek üzere bana ve ekibime yetki verdiniz. Bu vesile ile beni, ekibimi onurlandırdınız. Tüm seçmenlerime, Bayan ve genç kardeşlerime heyecanları ve desteklerinden dolayı minnettarım. Artık sözün bittiği hizmetlerin başladığı noktaya geldik. Görevimi devraldığım 03.04.2014 Perşembe gününden itibaren siyasi kariyerimi bir kenara bırakarak, partimi rozetimi çıkarmış bulunuyorum. Bundan sonraki süreçte İlçemiz genelinde ikamet eden ve ilçemiz dışında yaşayan Dursunbey hasretiyle dolu tüm Dursunbeyli kardeşlerimin Belediye Başkanı olacağım. Tüm kardeşlerimin derdi, sıkıntısı, acısı benim de derdim olacaktır. Yeni dönemde Sosyal Devlet’in sosyal bir Belediyesi olarak çalışacak, fakirimize, garibimize, hasta, engelli kardeşlerimize ötekileştirmeden, ayrım gözetmeden sahip çıkacağız. Yola çıktığımız ilk günden bu yana dediğimiz gibi istişareye dayalı, hizmet odaklı bir Belediyeciliği hemşehrilerimize sunacağız. Ekibimiz ile birlikte sizlere hizmet etmenin bir ayrıcalık olduğunu düşünüyor, Her birinizi Rabbime emanet ediyorum sevgili kardeşlerim.

                                                                                                                                                                                                                                                Ramazan BAHÇAVAN

                                                                             Dursunbey Belediye Başkanı


 
 
sorgu sorunu
YORUMLAR